Razgovarala: Nermina Šunj – Kušljugić
Zeničanka Mirhunisa Bektaš, direktorica Udruženja „KAM“ i članica Antikorupcijske mreže organizacija civilnog društva u BiH (ACCOUNT) već duže od dvije decenije aktivno sudjeluje u projektima prevencije i borbe protiv korupcije u Bosni i Hercegovini. Za Megafon.ba, komentirala je rezultate istraživanja koje je objavio magazin Žurnal, o nelegalnom izdavanju diploma srednje medicinske škole.
Pravda je postala roba koja se prodaje najboljem ponuđaču
Iako je posljednje u nizu medijsko istraživanje polučilo konkretan dokaz korupcije u obrazovanju, potpuno je izostala reakcija pravosuđa, a da slučaj bude skandalozniji, podatke koje je na raspolaganju imao Žurnal, kako tvrde u ovom mediju, Tužilaštvu BiH je ranije dostavila Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA).
Istraživanje Žurnala izazvalo je veliku pažnju javnosti, međutim, ključna je bila reakcija tužilaštva ali je očigledno izostala. Kako komentirate tu činjenicu?
Porazna je činjenica da je kupovina diploma javnosti poznata već decenijama, a da Tužilaštvo nije našlo za shodno da istraži bezbrojne slučajeve te vrste kriminala, koje im je čak i SIPA predočila.
Koja je onda svrha postojanja Tužilaštva?
U izgradnju bh. pravosuđa uloženo je mnogo, pa ipak se ne može reći da je ono nezavisno i samostalno.
Uzrok tome je partokratija, dakle, odluke se ne donose u institucijama nego u političkim partijama.
Tako su dominantne političke partije podijelile oblasti i nivoe kojima upravljaju, pa bez obzira kakav kriminal napravili, ako ste bliski sa određenom političkom strankom, bićete pošteđeni bilo koje vrste istrage, osude ili sankcije.
Iz komentara na društvenim mrežama nakon objavljene priče vidljivo je da građani nemaju vjere da novinarsko istraživanje koje ponudi i konkretan dokaz, može potaknuti akciju istražnih organa. Šta nam to govori?
Građani su odavno izgubili povjerenje u domaće institucije. A zašto? Očito je da se zbog partokratije oni koji rade u bh. institucijama osjećaju nedodirljivim bez obzira kakve im dokaze pokazali. Ni sami ne vjeruju u vrijednosti i stavove koje predstavljaju, a profesionalna etika im je potpuna nepoznanica. Jer etika bi trebala tragati za ispravnom odlukom i za ispravnim djelovanjem, a ispravna odluka je odluka koja se može opravdati i iza koje odgovorno možemo stati.
Nažalost, naše institucije pa tako i Tužilaštvo, potpuno su indiferentne prema ljudskoj patnji koju takvim ponašanjem izazivaju.
Zato je hvale vrijedan dokaz koji nam je predočio Žurnal, ne samo da saznamo istinu, nego da postanemo svjesni činjenice da se kriminal može dokazati ako se hoće, i da postoje institucije koje to neće da rade iako dobijaju platu za taj posao.
Duže od dvije decenije aktivno ste uključeni u borbu protiv korupcije. Šta su po vašem mišljenju ključne prepreke na tom putu i ima li uopće pozitivnih pomaka?
Pozitivan pomak se desio u nekoliko posljednjih godina glede svijesti građana o uzrocima njihove višeslojne bijede. Građani sad znaju ko ih je doveo u stanje beznađa.
Znaju da su izmanipulirani od strane nacionalnih stranaka i religijskih vođa. Konačno vide kako žive njihovi navodni predstavnici a kako žive oni.
Promjene moraju početi na individualnom, a onda i na kolektivnom nivou. Nema promjena dok sam sebi ne kažeš da je vrijeme za promjene i počneš od sebe.
Nema promjena bez građanske solidarnosti na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine i bez sankcioniranja korupcije, jer pravda je postala roba koja se prodaje najboljem ponuđaču.
Podmićivanje, iznuđivanje, prevara, povrede i nezakonito dogovaranje rezultirali su retardiranom ekonomijom, elitama predatora i političkoj nestabilnosti.
Zato se nadam da će građani uskoro sa svakodnevne zabezeknutosti i nemoći pred (ne)djelima „državne mafije“, kako već odavno građani zovu vlast, preuzeti odgovornost za vlastitu budućnost kroz lični angažman. A mnogo je načina da se to uradi.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.