Petak, 18 Oktobra

Kamenjaković: Još nije kasno za uvođenje novih tehnologija u izborni proces

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Spriječilo bi se porodično glasanje, glasanje u ime drugih osoba, poništavanje glasačkih listića, pripisivanje glasova političkim subjektima. Rezultati izbora bili bi brzo objavljeni“, kaže Kamenjaković.

Autor: Samir Mujakić

Koalicija za slobodne i poštene izbore ,,Pod lupom“, sa  šezdeset organizacija civilnog društva, pokrenula je kampanju za uvođenje novih tehnologija u izborni proces u Bosni i Hercegovini. 

Ključna preporuka Koalicije je sprječavanje izbornih krađa i prevara tokom izbornog dana uvođenjem elektronske identifikacije birača i mašina za skeniranje glasačkih listića.

Do sada su u kampanji prikupili oko 70.000 potpisa građana u cijeloj Bosni i Hercegovini.

ZA TEHNIČKI DIO NE TREBA MIJENJATI ZAKON

Iako su, sad je već izvjesno, pregovori o izmjenama Izbornog zakona BiH propali, Hasan Kamenjaković, koordinator za odnose sa javnošću i medijima Koalicije za slobodne i poštene izbore ,,Pod lupom“ za Megafon kaže da još uvijek nije kasno za promjene tehničkog dijela izbora.

,,Peticiju sa potpisima dostavićemo kao informaciju nadležnim koji donose odluke Interesnoj radnoj grupi i Centralnoj izbornoj komisiji. Što se tiče promjena u načinu glasanja smatramo da nije kasno. U kampanji smo naveli da nije neophodno mijenjati Izborni zakon da bi se uvele nove tehnologije u načinu glasanja“.

Kamenjaković kaže da bi se mogli uvesti elektronski skeneri glasačkih listića, jer Izborni zakon reguliše proces glasanja i brojanje glasačkih listića.

Potpisivanje peticije u Zavidovićima (Foto: Koalicija Pod lupom)

,,Izborni zakon ne definiše alate koji bi doprinijeli bržem i efikasnijem brojanju glasova, tako da ne vidimo nikakav problem uvođenjem ovih izmjena. Centralna izborna komisija pokušava i traži način da uvedu nove tehnologije“,’ kazao je Kamenjaković.

Postoji i podrška međunarodne zajednice. Predstavnici Koalicije,,Pod lupom“ imali su brojne razgovore i sa predstavnicima Parlamentarne skupšine BiH.

,,Postoji neka naklonost za unapređenje izbornog procesa, pa i kad je u pitanju uvođenje novih tehnologija u glasanju. Ovdje govorimo o sprječavanju izbornih krađa i prevara na izborni dan. Spriječile bi se razne nepravilnosti, posebno u identifikaciji birača. Spriječilo bi se porodično glasanje, glasanje u ime drugih osoba, poništavanje glasačkih listića, pripisivanje glasova političkim subjektima. Dakle, postoji niz nepravilnosti koje se ponavljaju iz godine u godinu. Ukoliko bi se otkrila nepravilnost postoji elektronska forenzika koja bi pokazala nepravilnost“, naveo je Kamenjaković.

Uvođenje elektronskih prednosti u izborni sistem podrazumijeva, od uvođenja elektronskih uređaja za glasanje na biračkim mjestima do glasanja putem interneta. Tako bi se rezultati glasanja mogli dobiti vrlo brzo.

ELEKTRONSKO GLASANJE U SVIJETU

“Nove tehnologije glasanja u evropskim državama” koje je za potrebe parlamentaraca uradio Istraživački sektor Parlamentarne skupštine BiH, objavljeno je početkom juna 2021. godine. U Izvještaju se kaže da izborno zakonodstvo u samo četiri evropske države predviđa mogućnost elektronskog glasanja na izborima – Belgija, Bugarska, Estonija, Francuska.

U Izvještaju je navedeno da su u Švajcarskoj u toku konsultacije, mada su u velikom broju kantona inovacije već uvedene i koriste se.  

Nakon izbora 2016. i 2017. u  SAD-u i Velikoj Britaniji i navoda o uplitanju drugih država u izbore, zadržan je način glasanja „papir i olovka“.

Izuzetak su Estonija, država koja je prva, još 2002. u svoje zakonodavstvo uvela opciju glasanja putem interneta, zatim Bugarska, u kojoj su na izborima 2019. i 2021. godine, pored tradicionalne metode glasanja na papirnim glasačkim listićima, birači mogli izabrati da glas daju na uređajima za glasanje, kao i Belgija, koja je specifična, jer se samo u nekim njenim dijelovima koriste nove tehnologije glasanja, odnosno uređaji za glasanje, navodi se u ovom istraživanju.

Sudeći prema podacima iz istraživanja, većina zemalja u Evropi i svijetu je zadržala tradicionalni način glasanja, a neke su se pokajale zbog uvođenja novih tehnologija, te su se vratile korak unazad. Posebno u Americi nakon izbora 2016. godine kada su se u izbornim rezultatima navodno manipulirala Rusija.

Izvan Evrope, Brazil, je država koja je prva u svijetu u potpunosti provela izbore, 2000. godine, elektronskim putem.

MANJE ŠANSE ZA MANIPULACIJE

Cilj uvođenja elektronskog glasanja u Brazilu je identičan onom u BiH – smanjenje prevara u procesu  prebrojavanja glasova. Naime, zbog velikog broja glasača i kandidata, prebrojavanje glasova je trajalo i po nekoliko sedmica, pa su šanse za manipulaciju brojanjem glasova bile velike, bez obzira na prisutnost izbornih posmatrača i predstavnika političkih stranaka.

Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.