Utorak, 7 Januara

Izračunali smo minimalne troškove poslovanja uslužne firme sa jednim zaposlenim, nakon povećanja minimalne plate

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poduzetnici će morati da zarade tri puta više da bi mogli isplatiti samo jednu minimalnu platu

Autor: Nermina Šunj Kušljugić

Posebno je ovih dana vidljivo koliko građani koji se ne bave privatnim biznisom ne poznaju strukturu troškova poslovanja firme. Na primjeru jedne uslužne firme u nastavku je pojašnjenje sa konkretnim iznosima, šta za poslovanje malih biznisa znači, u svjetskoj ekonomiji nezapamćeno povećanje minimalne plate za više od 60 posto.

PUNI BUDŽETI I FONDOVI A USLUGE ISTE

Uzmemo li za primjer da uslužna firma isplaćuje svom zaposleniku/ci minimalnu platu od 1.000 KM, mjesečno će isplatiti ukupno doprinosa, poreza i obaveznih naknada 743,81 KM, prema pretpostavci da zaposlenik / ca ima poresku karticu koeficijenta 1. Ovaj iznos će varirati u zavisnosti da li zaposlenik / ca uopće ima poresku karticu, ili ima koeficijente preko 1.

Struktura doprinosa je: penziono osiguranje 359,26 KM, zdravstveno osiguranje 265,54 KM, osiguranje od nezaposlenosti 23,43 KM.

Poslodavac će za zaposlenika / cu platiti i porez na dohodak u iznosu od 77,78 KM mjesečno, kao i naknade: vodna naknada 5,00 KM, zaštita od elementarnih nepogoda 5,00 KM i naknadu za profesionalnu rehabilitaciju osoba sa invaliditetom 7,81 KM.

Zbir svih ovih stavki za 12 mjeseci, uključujući neto plate zaposlenika / ce, doprinosa, poreza i naknada na neto platu, iznosi 20.925,72 KM.

Zaposlenik / ca tokom radnog vremena mora da jede. Maksimalan iznos toplog obroka je 1 % prosječne plate u Federaciji, odnosno 14 KM po radnom danu. Na mjesečnom nivou taj iznos je prosječno 22 radna dana po 14 KM, što je ukupno 308,00 KM mjesečno, odnosno 3.696,00 KM na godišnjem nivou.

Zaposlenik / ca mora koristiti ili gradski prevoz ili koristiti auto za odlazak na posao i povratak sa posla, a također i za aktivnosti unutar radnog vremena. Pretpostavili smo da je ovaj trošak bar 200,00 KM mjesečno, odnosno 2.400,00 KM godišnje.

Zakupnina, uključujući i komunalije za mali poslovni prostor od 17-18 kvadratnih metara na nerespektabilnoj lokaciji je minimalno 200,00 KM mjesečno, odnosno 2.400,00 KM godišnje. (Uzet je primjer najminimalnijeg mogućeg iznosa, jer je poznato da su cijene zakupa poslovnih prostora mnogo više).

Računovodstvene usluge za uslužnu djelatnost sa jednim zaposlenim, koštaju u najboljem slučaju 200,00 KM mjesečno, odnosno 2.400,00 KM godišnje.

Usluge telefona, interneta i ostalih usluga, za slanje pošte, prijem pošte i slično, koštaju minimalno 70,00 KM mjesečno, odnosno 840,00 KM godišnje.

Bankarski troškovi odnose se na mjesečne naknade po transakcijskom računu i pojedinačne provizije po podnesenim nalozima, i iznose oko 50,00 KM mjesečno, odnosno 600,00 KM godišnje.

Naknada za korištenje signala potrebnog za funkcioniranje fiskalne kase, odnosno, za vezu sa Poreznom upravom FBIH, iznosi uglavnom oko 10,00 KM mjesečno, odnosno 120,00 KM godišnje.

Također se mjesečno plaća i naknada turističkoj zajednici i iznosi oko 1,5 KM, odnosno to je 18,00 KM godišnje.

Zbirom svih ovih troškova dolazimo do iznosa od 33.399,72 KM.

Osim ovih mjesečnih troškova imamo i troškove koji se pojavljuju na godišnjem nivou a to su: naknada za podnošenje godišnjeg obračuna 70,00 KM, taksa na istaknutu firmu obično za male subjekte oko 200,00 KM i godišnji servis fiskalne kase, obično oko 85,00 KM.

Dakle, ukupni godišnji troškovi uslužne firme sa jednim zaposlenikom / com iznosit će minimalno 33.754,72 KM. Toliko je, naime poduzetniku/ci potrebno ostvariti prihoda da bi isplatio/la neto platu jednom zaposlenom/ci od 12.000 KM na godišnjem nivou.

Topli obrok i prevoz će zaposleni ionako potrošiti u potrazi za prihodima iz kojih će sve ovo finansirati.

Izračun se odnosi na uslužne djelatnosti, a recimo u građevinarstvu, sve gore navedene troškove treba uvećati i za utrošeni materijal, pa time i prihodi moraju biti jednaki zbiru utrošenog materijala i ovih fiksnih troškova.

U prodaji se ovi troškovi po zaposlenom moraju finansirati iz marže, a s obzirom na prodaju u velikim tržnim centrima, teško je vjerovati da neko može biti konkurentan sa većom maržom koju mora imati kako bi finansirao fiksne troškove poslovanja.

Sve ove činjenice ukazuju na to da će odluka Vlade FBiH o minimalnoj plati od januara 2025. godine, kada su u pitanju postojeći poslovni subjekti, dovesti do: ili povećanja cijena roba, odnosno usluga, ili otpuštanja radnika, odnosno povećanja obima posla po jednom radniku koji ostaje u radnom odnosu, jer će dio radnika biti otpušten.

Vrlo je moguće, a najavili su to već ekonomski stručnjaci, da će doći i do zatvaranja firmi.

PRIJE REGISTRACIJE FIRME DOBRO RAZMISLITI

Svako onaj ko razmišlja da pokrene vlastiti biznis u Federaciji BiH od 2025. godine treba dobro da procijeni da li je spreman i ima li konkurentnu djelatnost.

Kada se počinje novi biznis, poslovni subjekt ne poznaje tržište, nije uvezan i educiran za konkretne praktične izazove i stvorit će vjerovatno tolike gubitke u prvim godinama koje neće moći namiriti iz eventualne dobiti narednih godina.

Važno je napomenuti da od oko 26.000 firmi u FBiH, njih oko 17.000 ima manje od deset zaposlenih.

U Federaciji egzistira veliki broj malih porodičnih firmi, koje nerijetko imaju jednog zaposlenog/cu, a koje osiguravaju sebi egzistenciju i nisu na teretu države i društva.

Megafon.ba  

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.