„Konstatovano je da cijene formirane na takav način nisu vjerodostojne, ne pokazuju tačno stanje prikazanih troškova, njihovo učešće u nabavnoj cijeni, a kod pojedinih proizvođača iskazane su marže nesrazmjerne stvarnom stanju koje se kreću do 202%, iz čega je vidljivo monopolsko ponašanje i zloupotreba stanja na tržištu radi sticanja ekstraprofita na štetu potrošača“.
Autor: Nermina Šunj – Kušljugić
Iako su se zbog enormnog rasta cijena ogrjevnog drveta i peleta, u proces provjere i analize opravdanosti rasta cijena za više od 100 posto, nedavno uključili i Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, odnosno, Ministarstvo trgovine i Federalna uprava za inspekcijske poslove (FUZIP), na terenu se ništa nije promijenilo.
Cijene su ostale iste, tona peleta je i dalje 640 KM a kako saznajemo, trenutno vlada nestašica i peleta i ogrjevnog drveta.
PREKRŠAJNI NALOZI ZA OSAM PROIZVOĐAČA
Podsjetimo, nakon analize inspektora na terenu, konstatovano je da bi realna cijena peleta trebalo da bude od 400 do 450 KM.
U odgovoru za Megafon iz FUZIP-a, koji je pripremio Elmir Ramić glavni federalni tržišni inpektor, a na pitanje šta će inspekctori učiniti zbog svega, napominju da ne mogu uticati na slobodno formiranje cijena na tržištu ali navode šta su zatekli na terenu, nepropisno poslovanje, nepoštivanje visine marže, monopolsko i ponašanje koje ukazuje na sticanje ekstraprofita.
„Zakonom o kontroli cijena u FBiH propisano je slobodno formiranje cijena prema uvjetima tržišta, osim za proizvode i usluge za koje je posebnim propisom utvrđen drugačiji način formiranja cijena. U slučaju značajnih poremećaja ponude i potražnje na tržištu i poremećaja u kretanju cijena i odnosima cijena, Vlada FBiH može preduzeti mjere u oblasti cijena, što je i učinila u aprilu 2021. godine donošenjem odluka o propisivanju mjere neposredne kontrole cijena određivanjem maksimalne visine marži za pojedine osnovne životne namirnice i druge proizvode (17 grupa proizvoda), te naftne derivate.
Nakon porasta cijena energenata u FBiH, a po zaduženju Vlade Federacije Bosne i Hercegovine shodno Zaključku donesenom na 320. sjednici održanoj 23.6.2022. godine temeljem Informacije o potrebi analize kalkulacija cijena proizvođača i trgovaca ogrjevnim drvetom i peletom u Federaciji BiH Federalnog ministarstva trgovine, Federalna uprava za inspekcijske poslove – Federalni tržišni inspektorat izvršio je inspekcijski nadzor kod 14 privrednih subjekata – proizvođača, prerađivača i trgovaca ogrjevnim drvetom i peletom.
U nadzorima je utvrđeno da se maloprodajne cijene za cijepano ogrjevno drvo kreću u rasponu od 110,00 KM/m3 – 254,00 KM/m3, a za pelet u rasponu od 500,00 KM/t do 694,60 KM/t. Vezano za zakonitost poslovanja kontrolisanih privrednih subjekata, utvrđeno je da osam (8) proizvođača obavlja djelatnost trgovine na malo i trgovine na veliko suprotno odredbama Zakona o unutrašnjoj trgovini, između ostalog, da u momentu nadzora ne posjeduju ovjerenu pisanu izjavu za obavljanje djelatnosti trgovine na veliko i trgovine na malo, ne vode propisane evidencije u skladu s navedenim zakonom – ne vode ažurno trgovačku knjigu, te ne sačinjavaju veleprodajne i maloprodajne kalkulacije.
Konstatovano je da cijene formirane na takav način nisu vjerodostojne, ne pokazuju tačno stanje prikazanih troškova, njihovo učešće u nabavnoj cijeni, a kod pojedinih proizvođača iskazane su marže nesrazmjerne stvarnom stanju koje se kreću do 202%, iz čega je vidljivo monopolsko ponašanje i zloupotreba stanja na tržištu radi sticanja ekstraprofita na štetu potrošača.
Protiv proizvođača koji nisu poštovali odredbe Zakona o unutrašnjoj trgovini donesena su rješenja o zabrani obavljanja trgovine do otklanjanja nepravilnosti, a za utvrđene prekršaje će biti izdati i prekršajni nalozi u skladu sa Zakonom o unutrašnjoj trgovini („Službene novine FBiH“, br. 40/2010 i 79/2017).
Izvještaj o izvršenom uvidu u stanje zaliha i kalkulacije cijena kod proizvođača i trgovaca ogrjevnog materijala po Zaključku Vlade FBiH blagovremeno je dostavljen Federalnom ministarstvu trgovine, koje je nadležno za poduzimanje i iniciranje daljih mjera zaštite ekonomskih i potrošačkih interesa građana, u skladu s daljim kretanjem cijena peleta i ogrjevnog drveta.
Federalna uprava za inspekcijske poslove nastavlja vršiti pojačane inspekcijske nadzore s ciljem zaštite prava potrošača i očuvanja stabilnosti tržišta u FBiH“, odgovoreno je Megafonu iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.