Četvrtak, 16 Januara

Informacija iz VTK BiH: Cijene mesa će još rasti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cijene mesa i mesnih proizvoda u marketima i mesnicama vrtoglavo rastu a uvoz sa evropskog tržišta je upitan. Pilećeg mesa ima dovoljno u domaćoj proizvodnji, čak i za izvoz, ali na cijenu utiče poskupljenje hrane za piliće, skuplja proizvodnja ambalaže te cijena energenata potrebnih za proces proizvodnje, kažu u Vanjskotrgovinskoj komori BiH.

Piše: Mediha Tabaković

U Bosni i Hercegovini neće doći do nestašice pilećeg mesa ali prema riječima potpredsjednika Vanjskotrgovinske komore BiH, Nemanje Vasića, slijedi još jedno poskupljenje jer na ukupnu cijenu utiču i cijene ambalaže, transporta i energenata koji se koriste u procesu proizvodnje.

POSKUPLJENJE SIROVINA

„Cijena mesnih proizvoda direktno zavisi od sirovina od kojih se rade ti proizvodi. Osnovne sirovine su meso pileće, svinjsko i govođe i naravno drugi sadržaji koji ulaze u proizvode, a to je i ulje i soja. Tu je još pakovanje, kartonska ambalaža, metalna ambalaža, i sve to kada se sabere došlo je do poskupljenja ulaznih elemenata u proizvodu i normalno je onda da poskupi i proizvod.

Različiti su uticaji na određene vrste proizvoda, pa to možemo rasčlaniti na pileći program, kojeg mi u zemlji imamo dovoljno, imamo čak i za izvoz i na poskupljenje tih proizvoda utiče poskupljenje hrane za piliće od kojih se proizvodi pileći program. Pšenica, kukuruz koji zavise od uvoza kako iz Srbije tako i Rusije i Ukrajine, odnosno, destinacija odakle se proizvodi 30% žitarica, kada dodamo još SAD, oni su ti koji praktično drže berzu, i hranu za životinje, odnosno, piliće“ ističe Vasić.

Zbog ulaznih sirovina za tov pilića došlo je do poskupljenja svježeg pilećeg mesa, a samim tim i prerađevina od pilećeg mesa, ali naravno tu se isto dodaju cijene kartonske ambalaže koja je pokupila 50%, cijene limenki za konzervirani program koje su također poskupile za nekih 30 do 40% te energenti koji u transportu tih proizvoda imaju uticaj.

„Ali osnovno je da kada je u pitanju pileći program, nećemo imati nestašica ali ćemo imati poskupljenje proizvoda, ako idemo na goveđi i svinjski program, to su dvije vrste mesa, a samim tim i prerađevine od tih proizvoda na koje utiču. Činjenica je da nemamo dovoljno domaće proizvodnje, imamo nekih 35% domaće proizvodnje, ostalo sve zavisi od uvoza iz zemalja EU. U zemljama iz kojih uglavnom uvozimo došlo je do strahovitog poremećaja na tržištu i tu već imamo i problem količina jer je Škotska zabranila izvoz, naravno Rusija i Ukrajina teško da mogu izvoziti, Njemačka je stavila u prioritet domaće tržište pa se viškovi mogu izvesti, tako da je ostalo manji broj zemalja iz EU iz kojih se može uvesti goveđe i svinjsko meso. Pored svih ovih uticaja koji utiču na pileće meso imamo i smanjenu ponudu koja utiče na cijenu, a ta ponuda je poremećena na evropskom tržištu cijenom energenata i svega ostalog što u Evropi utiče na sirovine i cijene te dvije vrste mesa“, kazao je Vasić.

Vasić navodi da je stanovništvo Bosne i Hercegovine manja populacije te da do nestašice mesnih proizvoda nece doći, ali će cijene još dugo vremena ostati visoke.

VAŽNOST DOMAĆE PROIZVODNJE

„Do smanjenja cijena će doći samo ukoliko dođe do smanjenja cijena energenata. U jednom dijelu možemo očekivati to i ukoliko ove godine ljetna žetva pšenice u BiH bude dobra, s obzirom da je zasijano 20% više površina nego prethodne godine.

Tu je također i cijena gnojiva koja će uticati na cijene proizvoda, ali ako bude bilo dobra proljetna sjetva onda možemo očekivati da u drugoj polovini godine da dođe do pada cijena svježeg mesa time i prerađevina, a cijena energenata utiče na sve od sjetve i žetve do cijena transporta i drugih elemenata koji utiču na cijenu proizvoda, navodi Vasić.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.