Autor: N. Š. K.
U Sarajevu je u toku sjednica Predstavničkg doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, na kojoj bi se trebalo raspravljati o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, a koje predviđaju smanjenje zbirne stope doprinosa za 13,25 posto, odnosno za pet i po indeksnih poena, odnosno sa 41,5 posto na 36 posto. Istovremeno, ispred zgrade Parlamenta održavaju se protesti grupe građana, u organizaciji privrednika iz cijele FBiH, a koji upozoravaju na hitnost fiskalnih reformi i uopće poboljšanja poslovnog okruženja za poduzetnike, samim tim i poboljšanja životnog standarda građana.
Na transparentima koje građani nose, između ostalog, navodi se: “veći doprinosi, manje radnih mjesta”, “subvencije ne donose egzistencije”, “cijela država je veliki kamenolom” ili “radnici i poslodavci zajedno protiv nepravednih mjera”.
Tokom protesta okupljenima obratio se jedan građanin kazavši da su radnici i penzioneri potplaćeni.
„Mi imamo nekoliko stranačko-porodičnih klika koji smatraju da je sve njihovo. Oni se toliko narcisoidno ponašaju prema društvu da to poprima razmjere poremećenosti. Imamo političare koji su najskuplje plaćeni u Evropi. Mi smo potplaćeni. Ja sam penzioner sa 40 godina radnog staža, visoka sprema. Nisam kupio diplomu. Imam penziju 701 KM. Prosječna penzija u Evropi je 52 posto od prosječne plate. Kod nas je prosječna penzija 41 posto u odnosu na prosječnu platu”, kazao je.
Organizatori protesta traže smanjenje doprinosa, odgovorno trošenje javnih sredstava i konkretne mjere za zaštitu standarda građana i poslovnog sektora.
„Ne pristajemo na ekonomsko uništenje i podjele koje nas ostavljaju bez radnih mjesta i pravednih uslova poslovanja”, naveli su.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.