Autor: N. Š. K.
Solarna elektrana snage 10 kWh na krovu Elektrotehničke škole u Tuzli, postavljena kako bi učenicima tek uvedenog zanimanja „monter fotonaponskih sistema“ približili predmet izučavanja, ali i za proizvodnju struje za potrebe škole, predstavljena je danas javnosti.
Solarna elektrana dio je projekta koji su zajedno realiziraju Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona, Švicarski Caritas, Centar za ekologiju i energiju iz Tuzle te profesori i menadžment Elektrotehničke škole u Tuzli.
„Vlada Tuzlanskog kantona je opredijeljena da solarne panele instalira na svim ustanovama obrazovanja. U vezi sa tim mi smo donijeli nekoliko zaključaka i trenutno radimo sa našim domaćim i međunarodnim partnerima koji imaju značajna iskustva u ovoj oblasti, a naravno kada se steknu uslovi i Vlada TK će se, prije svega kroz Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice sa svojim resursima, uključiti u ovaj program. Značajno je da sve ustanove imaju i solarne panele kako bismo napravili uštede energije“, kazao je ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović.
Novim nastavnim planom i programom u koji je uvršteno novo zanimanje za koje će se učenici obrazovati u sklopu Elektrotehničke škole u Tuzli i Mješovite srednje škole u Živinicama načinjen je, prema mišljenju ministra Omerovića, značajan iskorak. U Elektrotehničkoj školi u Tuzli postavljanje solarnih panela doživljavaju kao ostvarenje vizije jer su, prema riječima direktorice Admire Uzunić, opredijeljeni za održivi razvoj i energijsku efikasnost.
„Potrebno je naglasiti da osim energijske uštede koju ćemo imati na našim računima, solarne elektrane predstavljaju obrazovni resurs koji je jako značajan za naše učenike gdje će moći da u okviru formalnog vida, učenici shvate koliko su značajni obnovljivi izvori energije“ pojašnjava direktorica Uzunić.
Profesorica Jasmina Omerdić naglašava da ideja za instalaciju fotonaponske elektrane traje godinama.
„Posebna prednost postojanja solarne elektrane na krovu naše škole je u tome da mi konačno možemo praktično učenicima pokazati funkcionalnu elektranu koja će dio energije obezbjeđivati za rad naše škole. Radili smo mi to i do sada ali to je bilo samo na učilima. Sada imamo pravu, funkcionalnu elektranu“.
Upravo zahvaljujući entuzijastima ove škole, prema riječima predstavnika švicarskog Caritas-a, Fuada Imamovića, sve je urađeno brzo i dobro.
„Zajedno sa Ministarstvom obrazovanja i nauke TK odlučili smo da na ovom objektu instaliramo jedan mali kapacitet koji će koristiti kako za proizvodnju struje potrebne za sami objekat, a s druge strane kao učilo za učenike. Mi smo samo dotakli kapacitet krova na ovom objektu. On ima puno više potencijala u budućnosti nadamo se da će cijeli krov ove škole biti pokriven solarnim sistemima“.
Mišljenje s Imamovićem dijeli i direktorica Centra za ekologiju i energiju Džemila Agić.
„Da bi učenici znali kako stvarno izgleda jedan sistem trebao nam je fotonaponski sistem na krovu škole i zahvaljujući podršci Švicarskog Caritasa uspjeli smo ga postaviti, i evo on će od danas početi raditi. To je prvih 10 kWh ali moj san je da se cijeli krov Elektrotehničke škole pokrije panelima i ja se nadam da će to i biti“, kazala je direktorica Centra koji je u saradnji sa švajcarskim partnerima omogućio i razmjenu učila za novo osnovano zanimanje u srednjim školama TK.
Ovom su prilikom školi uručeni i priručnici za školsku biblioteku, neophodni za edukaciju učenika koji se obrazuju za zanimanje „monter fotonaponskih sistema“.
(Odjeljenje za informisanje Vlade TK)
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.