Subota, 1 Februara

Duraković: Možemo i moramo izgraditi bolju budućnost za našu djecu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Autor: Megafon.ba

Federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković učestvovala je danas u Sarajevu na Konferenciji “Pravo djeteta na život bez nasilja“ koju je povodom Međunarodnog dana djeteta organizirao UNICEF.

Iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke su saopćili da je ministrica Duraković, govoreći o ovoj i drugim značajnim temama za djecu, naglasila da je obrazovanje ključno pravo svakog djeteta, ali da se obrazovni sistem u BiH suočava s brojnim izazovima.

Ministrica je, navedeno je u saopćenju Ministarstva, rekla da se postojeće etničke podjele često reflektuju u školskom sistemu, što može dovesti do segregacije i nejednakosti, te je naglasila da ruralna područja često nemaju isti nivo pristupa kvalitetnom obrazovanju kao urbana područja.

– Posebnu pažnju treba usmjeriti na inkluzivno obrazovanje za djecu s posebnim potrebama. Zaštita djece od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja treba biti prioritet. Potrebno je jačati mehanizme zaštite, uključujući bolje obrazovanje i obuku stručnjaka, kao i širenje svijesti u društvu i u porodici. Dostupnost i kvalitet zdravstvene zaštite za djecu varira, a posebno su izazovi prisutni u ruralnim područjima, gdje su zdravstvene usluge često manje dostupne. Osim toga, mentalno zdravlje djece je oblast koja zahtijeva dodatnu pažnju, posebno u kontekstu post-ratnog društva i društvenih izazova – kazala je ministrica Duraković.

Naglasila je, između ostalog, etničku segregaciju unutar obrazovnog sistema kao jedan od najznačajnijih izazova.

– Ovaj fenomen, poznat kao “dvije škole pod jednim krovom”, simbolizira duboke podjele unutar društva. Segregacija dovodi do izolacije i nejednakih šansi za djecu različitih etničkih grupa, što može imati dugoročne negativne posljedice na društvenu koheziju i međuetničko razumijevanje. Ovo pitanje je, bez izmjene šireg društvenog konteksta, jednostavno nemoguće riješiti – rekla je ministrica Duraković.

Ona je navela i prijedloge za rješavanje ključnih problema o kojima je bilo govora na konferenciji, a koji zahtijevaju kombinaciju strateških reformi, jačanje zakonskih okvira, međusektorsku saradnju i angažman zajednice.

– Djeca u Bosni i Hercegovini i njihova prava zahtijevaju našu hitnu i posvećenu pažnju. Izazovi su brojni i složeni, ali nisu nesavladivi. Svako dijete u našoj zemlji zaslužuje priliku da odrasta u sigurnom, podržavajućem i obrazovnom okruženju. Ovo nije samo moralna obaveza, već i temelj za zdravije i prosperitetnije društvo – poručila je federalna ministrica obrazovanja i nauke.

UNICEF-ova Konferencija “Pravo djeteta na život bez nasilja“ (Foto: Vlada FBiH)

Iz Ministarstva navode da je ministrica pozvala sve vladine institucije, obrazovne ustanove, nevladine organizacije, privatni sektor, međunarodne partnere i građane da se udruže u ovom važnom zadatku.

– Moramo raditi zajedno da bismo osigurali da svako dijete ima pristup kvalitetnom obrazovanju, adekvatnoj zdravstvenoj zaštiti, zaštiti od nasilja i zlostavljanja, te da se njihova prava poštuju i štite. Ovo je poziv na akciju za sve nas. Moramo se obavezati na konkretne korake i trajne promjene. Neka naše današnje diskusije budu početak sistemskih promjene koja će transformisati živote djece u Bosni i Hercegovini. Neka ovo bude trenutak kada smo odlučili da nećemo samo govoriti o promjenama, već ćemo ih i stvarati. Zajedno možemo i moramo izgraditi bolju budućnost za našu djecu, budućnost koja će biti svijetla, pravedna i puna mogućnosti – zaključila je ministrica Duraković.

Ona se zahvalila na posvećenosti, radu i zalaganju svih aktera koji se bore za bolju budućnost djece, saopćeno je iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.

(Izvor: Vlada FBiH)

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.