Vlada Tuzlanskog kantona je 8. decembra 2021. godine utvrdila Nacrt Zakona o osnivanju Javne ustanove Centar za autizam u Tuzli. Prethodno je okončana izgradnja objekta predviđenog za Centar koja je trajala skoro dvije decenije. Nacrtom Zakona predviđeno je 500.000 KM za finansiranje rada Centra u narednoj godini.
Piše: Samir Mujakić
Centar za autizam u Tuzli, jedini takav u Bosni i Hercegovini, svoja će vrata djeci ali i odraslima sa smetnjama iz spektra autizma, otvoriti na Svjetski dan svjesnosti o autizmu, 2. aprila 2022. godine. Najavila je to za Megafon, Emina Altumbabić, psihologinja i predsjednica Udruženja roditelja djece – osoba sa autizmom (URDOSA) Tuzla.
Među korisnicima je mnogo nadarene djece
,,Na sjednici Vlade TK je usvojen Nacrt zakona o osnivanju JU Centar za autizam u Tuzli. Očekujemo da nakon donošenja zakona uslijedi izvršni dio, tehnički prijem centra, opremanje, okupljanje stručnog kadra, postavljanje vršioca dužnosti direktora, privremenog upravnog odbora i konačno prijem korisnika.
Centar bi djeci vrata otvorio na Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2. aprila 2022. godine“, kazala je Altumbabić.
U susjednoj Republici Hrvatskoj, navela je kao primjer, potreba za otvaranjem centra davno je prepoznata. Imaju četiri centra za rad s djecom i jedno odmaralište.
Borba roditelja djece u Tuzlanskom kantonu za takav centar traje skoro dvije decenije, prije svega da se osigura mjesto gdje bi Centar bio stacioniran.
Godinama je na tome radio nedavno preminuli predsjednik URDOSA Meho Sadiković. Mnogi roditelji nisu u mogućnosti plaćati djeci rehabilitaciju i rad u privatnim ustanovama i obraćali su se URDOSA-u a otvaranjem centra rad sa djecom i podrška roditeljima bit će osigurana kroz zdravstvenu i socijalnu zaštitu, odgoj i obrazovanje djece.
,,Posebna pažnja će biti posvećena detekciji, opservaciji i ranoj intervenciji. Uz podršku zdravstvenih i obrazovnih ustanova i društva ova djeca pronašla bi mjesto u društvu i mogućnost zaposlenja. Među ovom djecom sigurno ima nadarenih za slikanje, muziku, pa i matematiku ili neke druge izraze. To se u radu s tom djecom može otkriti. Napomenuću i da u Udruženju ima mnogo odraslih osoba.
Odrasli korisnici nemaju valjani vid rehabilitacije. Jedan oblik rehabilitacije imali su u odjelu za autizam u Zavodu za odgoj djece sa smetnjama i intelektualnim teškoćama u razvoju. Taj odjel niti stručno niti kadrovski niti prostorno nije zadovoljavao rad s djecom s različitim poremećajem iz spektra autizma, ne samo djece, već i odraslih. Zbog toga je centar za rad s ovom djecom itekako potreban. U inostranstvu prema mogućnostima, znanju i vještinama ovoj djeci ili ljudima kada odrastu omogućavaju zaposlenje. Zašto bismo mi kao država bili izuzetak“, kazala je naša sagovornica, Emina Altumbabić.
Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru(ima).
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.