Petak, 19 Aprila

Novinarke sve češće žrtve verbalnog nasilja političara

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Autor: Megafon.ba

Upravni odbor Udruženja/udruge BH novinari izražava javni protest zbog krajnje neprimjerenog i uvredljivog ponašanja predsjednika stranaka Socijaldemokratske partije BiH (SDPBiH) i Narod i pravda (NiP), Nermina Nikšića i Elmedina Konakovića, prema predstavnicima medija u Kantonu Sarajevo.

U saopćenju Udruženja/Udruge BH novinari navodi se da je portal televizije N1 Sarajevo objavio da je na vrlo bahat način predsjednik SDP-a Nermin Nikšić zaustavio novinarku N1 Sunčicu Šehić na izlazu iz sale nakon pres-konferencije, hvatajući je za ruku, te joj više puta ponovio da je „jadna“ zbog pitanja koje je postavljala na pres-konferenciji. Pitanja reporterke Šehić jučer se nisu svidjela ni predsjedniku NiP-a Elmedinu Konakoviću koji je ovoj novinarki, između ostalog, rekao da je „nervozna“ i „ljuta što je napustila TVSA“ pa se zato, kako je zaključio Konaković, „na njemu iživljava“. 

Neprimjeren i nekulturan odnos prema novinarima nije stran ni premijeru Sarajevskog kantona i predsjedniku Naše stranke Edinu Forti, koji je nedavno, gostujući na TVSA u emisiji „Polis“, novinarki ljutito rekao: „Čujete li vi sebe šta pitate“, navodi se u saopćenju Upravnog odbora Udruženja/Udruge BH novinari.

U saopćenju se ističe da predstavnici vlasti i političkih partija koje su dio vladajuće koalicije, ali i opozicije, sve češće reagiraju uvredama i nipodaštavanjem novinara i novinarki koji samo traže odgovore na pitanja o temama od javnog interesa koje se direktno tiču građana Kantona Sarajevo i cijele BiH.

Iz Udruženja BH novinari podsjećaju Nikšića, Konakovića i Fortu kako je osnovna zadaća novinarstva da kritički promišlja postupke i odluke vlasti i svih javnih zvaničnika, te doprinosi većoj javnoj odgovornosti i  transparentnosti izabranih zvaničnika.

Posebno je indikativna i zabrinjavajuća činjenica da su se imenovani političari u navedenim slučajevima na primitivan način i mizoginim rječnikom ophodili prema novinarkama koje su, uz profesionalno nasilje, najčešće izložene i verbalnom nasilju radi toga što su žene.

Prema podacima Linije za pomoć novinarima, u posljednje tri godine registrirano je blizu 70 napada i prijetnji novinarkama u BiH. Taj broj govori o rapidnom porastu rodno zasnovanog nasilja prema novinarkama, a alarmantno je da su među napadačima u skoro polovini slučajeva političari i drugi javni zvaničnici.

Upravni odbor BH novinara još jednom podsjeća predstavnike političkih stranaka iz vlasti i opozicije u Kantonu Sarajevo kako je njihovo pravo da ne odgovaraju na novinarska pitanja na koja, iz bilo kojih razloga, ne žele odgovarati. Međutim, uvrede i ponižavanje novinara/ki predstavljaju apsolutno nedopustiv način komuniciranja sa predstavnicima medija zahvaljujući kojima, na koncu, poruke i stavovi tih političara i dolaze do građana, saopćio je Upravni odbor Udruženja/Udruge BH novinari.

(Izvor: Saopćenje UO BH novinari)

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.