Utorak, 23 Aprila

Novi udar na džepove građana: Poskupili pekarski proizvodi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pekarski proizvodi poskupili su najmanje za 10 i 20 pfeninga po komadu i pekari tvrde da su bili prisiljeni na to zbog skupljeg brašna na tržištu, električne energije za privrednike te skuplje radne snage.

Autor: Mediha Tabaković

Početak nove godine za Bosnu i Hercegovinu znači početak novih poskupljenja što predstavlja novi udar na životni standard građana. U novoj godini došlo je do poskupljenja brašna, što je za posljedicu imalo i povećanje cijena pekarskih proizvoda.

Također, poskupljenjem električne energije za privrednike, počela je jedna od faza porasta cijena, kako životnih namirnica tako i drugih potrepština.

SKUPLJA I RADNA SNAGA

Vreća brašna koja je nekada koštala oko 20 KM danas dostiže cijenu i do 26 KM u zavisnosti od kvaliteta i proizvođača.

Iz pekarske radnje „Bjelko“ u Banovićima, za Megafon kažu da su poskupljenje električne energije i brašna uglavnom glavni razlozi zbog kojih su povećane cijene pekarskih prizvoda.

Elvis Bjelić, vlasnik pekare, kaže da je cijene svojih proizvoda povećao u decembru 2021. godine kada je cijena brašna već dostigla povećanje.

Elvis Bjelić, vlasnik pekare “Bjelko” Banovići (Foto: M. Tabaković/Megafon)

„Trenutno je u odnosu na cijene koje su bile stabilne unazad 5, 6 godina, došlo do poskupljenja za 20%, skoro 90% proizvoda, a razlog tome je što je cijena brašna poskupila. Nekada je vreća brašna bila 15,50 KM, a sada je trenutno 22 do 28 KM, zavisno od kvaliteta i od proizvođača.

Samim tim cijene brašna su otišle nekih 30%, bez da gledamo cijenu energenata koje korstimo u prizvodnji, drva, nafte, struje, to su još tri bitne stvari koje utiču na cijenu svih proizvoda.

Također, tu je i radna snaga koju morate da isplatite“, naveo je Bjelić.

Kako naš sagovornik navodi, svi radno sposobni ljudi odlaze u instranstvo i da bi ih proizvođači zadržali moraju ponuditi dobre plate.

„Plate pekara koji rade 8 sati dnevno kreću se od 1.500 do 2.000 KM i da bi sve to ispoštovali morali smo da dignemo cijene svih proizvoda. Sva pšenica koja je bila u zalihama i plaćala se 200 do 220 eura, sada je 300 eura po toni, nema šanse i da nešto pojeftini da će se vratiti na staro“ , istakao je Bjelić.

NOVE CIJENE NEMINOVNE

Kako Bjelić navodi, brašno je pekarima poskupilo još u augustu 2021. godine i tada je već vreća brašna koštala oko 20 KM. Ali i pored poskupljenja pekari nisu mijenjali cijene jer su očekivali da će se sve stabilizovati, kao što to bivalo svake godine.

Pekarski proizvodi poskupili su za 10 i 20 pfeninga po komadu što pekari smatraju realnom cijenom u odnosu na dodatna poskupljenja koja su se dogodila u proteklom periodu.

Tekst je nastao uz podršku Evropske fondacije za demokratiju (EED). Njegov sadržaj ne odražava nužno službeno mišljenje EED-a. Odgovornost za informacije i stavove izražene u tekstu u potpunosti je na autoru.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.