Septembar je mjesec u kojem se obilježava Međunarodni dan mira, ali članice Udruženja mladih „Trik“ iz Kalesije, kaže nam predsjednica Merima Osmanović, ne žele da samo zvanični datum bude obilježen i da samo tog dana budu aktivne, već izvjesno vrijeme u svojoj lokalnoj zajednici animiraju mlade da razmišljaju i razgovaraju o vrijednostima mira. Uz to, kaže, dokazuju da „mala“, lokalna udruženja mogu da čine velike stvari, jer u izgradnji mira treba krenuti od svoje avlije.
Piše: Nermina Šunj Kušljugić
Mladima je u Bosni i Hercegovini, kaže za Megafon Merima Osmanović predsjednica Udruženja mladih „Trik“ iz Kalesije, ostavljen teret na plećima, da svakodnevno i uporno grade mir.
„Od završetka agresije mi još uvijek nosimo taj teret, mi smo te osobe koje grade mir. Nažalost, mi još uvijek nemamo mira u kojem treba da živimo nego treba da ga gradimo. U svim normalnim okolnostima, bar tako je u razvijenim zemljama, taj mir treba da živimo a ne da ga tek gradimo“, kaže Merima.
VELIKE PORUKE NA MALOM KOMADU PAPIRA
Naša sagovornica rođena je 2000. godine, apsolventica je Međunarodnih odnosa i diplomatije. Kaže da ne razmišlja da ide vani dok ne pokuša stvoriti sebi prilike u Bosni i Hercegovini.
„Planiram da ostanem ovdje i volim da kažem da jedino ako me nužda natjera, da zaista nemam nikakvih mogućnosti ni prilika koje bi me zadržale u ovoj državi, tek onda ću da odem. Još uvijek sam tu i moji planovi su da se izgrađujem u Bosni i Hercegovini i da se trudim da i svojoj generaciji, ali i onima koji dolaze iza mene, punudim nešto novo i da osjete i ljepotu koju imamo ovdje.
Ja sam svjedok i volim to da napomenem, da zaista postoje mogućnosti, postoje prilike i trebamo sve da iskusimo pa tek ako ne budemo imali prilika da napredujemo, onda da odemo“.
Članice Udruženja „Trik“, između ostalog, ovih dana su pokrenule i uličnu akciju pisanja poruka o miru. Trude se, kaže naša sagovornica, posebno animirati mlade da na komadiću papira napišu šta je za njih mir. Da sudjeluju u akciji i da kad Udruženje objavi poruke, da vide kakve će biti reakcije javnosti u njihovoj sredini.
„Mir se gradi u svojoj avliji. Mi imamo tu generalnu politiku pa se čini da udruženja uspijevaju samo u većim gradovima. Evo Kalesija je jedan dokaz da omladinska udruženja i organizacije koja zaista žele nešto postići, da to mogu ostvariti. Ono što nas tjera naprijed i zahvaljujući čemu tri godine opstajemo jeste ta naša želja i ljubav prema volonterizmu, aktivizmu i svemu onome što želimo da gradimo u državi, ali prvenstveno u svojoj zajednici.
Što kažu, prvo očisti svoj prag i sredi svoju avliju pa tek onda možeš ići dalje. I mi se nekako vodimo time, želimo da poboljšamo uslove življenja u svojoj zajednici pa tek onda treba da idemo na viši nivo“.
KROZ AKTIVIZAM SAM I „PROPRIČALA“
Merimi Osmanović je, kaže nam, mirovni aktivizam važan u izgradnji prilika za ličnu i budućnost njenih vršnjaka, a svojevremeno joj je spasio i zdravlje. Kada je imala samo sedam godina preživjela je šok zbog posljedica strujnog udara. Četiri godine nije mogla da govori.
„Volim da pomenem taj primjer, iako nekad nije toliko ugodan, ja sam imala tešku nesreću i četiri godine nisam pričala. Od 13. godine sam se uključila u jedno udruženje i zahvaljujući podršci mojih roditelja, to je doprinijelo da se aktiviram i, kako ja volim da kažem, da propričam. I evo, nekoliko godina nakon toga, ja sam osoba koja je organizovala brojne akcije u svojoj lokalnoj zajednici koje nose snažne poruke i to je dokaz da se sve može kad se hoće“, kaže Merima Osmanović .
Izradu ovog teksta podržala je Američka agencija za međunarodni razvoj Sjedinjenih Američkih Država USAID kroz projekat PRO-Budućnost. Sadržaj ovog teksta ne odražava neminovno stavove USAID-a ili Vlade SAD-a.
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.