Subota, 23 Novembra

IZUDIN KEŠETOVIĆ: U Zraku d.d. Sarajevo radnici su samo kolateralna šteta

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Piše: Prof. dr. Izudin Kešetović, ekonomski ekspert

Dug je put naših preduzeća do propasti. Samo rijetki su stali na “zelenu” granu. Vrijeme rata, krize i tranzicije je najbolje za pljačku. U tu kaljužu su se u najvećem broju uputilu oni kojima je najvažnija bila pljačka. Produkt tih procesa je “nusproizvod” koji se zove ratno profiterstvo, pljačka, evazija, krađa. I sve bi bilo uredu da se tome nazire kraj. Kraja nema. On se otegao. Uvijek se pojavi “plijen”.

„SVE PO ZAKONU“

Priča o “Zraku” d.d. Sarajevo nije ništa posebno. Prije rata velika nenaplaćena potraživanja. U ratu javni dug po osnovu ratnih potraživanja. Nakon rata privatizacuja 49 posto kapitala. Ogromni dugovi iz poslovanja po osnovu bruto plata za učinak koji se zove gubitak. I na kraju, tačka na giganta koji je od snažnog holdinga spao na “bijednu” imovinu za prodaju.

Koncept vlasti koji se zove Vlada Federacije BiH na čelu sa Nerminom Nikšićem i ministrom Vedranom Lakićem je da ono oko 1 do 2 posto kapaciteta Zraka d.d. prodaju. Ustvari, da udare pečat na ono što je vlada Fadila Novalića i Nermina Džindića osam godina konsolidirala i dovela do stečaja.

Niko ne spori da je stečaj nužan. Međutim, kako je osmišljen i sproveden ukazuje na suštinu svega. Rekli bi “ništa ni sa čim”. Sve se uklapa u ono što se dešava kroz Komisiju za vrijednosne papire FBiH i brojnih sudskih procesa za pljačku državne imovine. Umjesto da vlast prekine ove procese ista “tjera na mlin vodu” onima koji su osmislili tranziciju južnoameričkog modela zasnovanu na pljački.

Umjesto da Vlada FBiH donese Uredbu kojom bi osnažila finansijsku konsolidaciju i zaustavila stečaj Zraka, ista nastavlja rezultat rada predhodne Vlade BiH. Razlog je u nepostojanju zakonskog osnova bez obzira što sve što prethodi radnjama stečaja stavlja u sumnju cijeli proces. Vrhunac svega je postojanje firme Zrak d.d. sa razriješenim i sudskim  nepriznatim v.d. direktorom. Sve ostalo što čini suštinu je nezakonito od samog pokretanja do otvaranja stečaja uz namjerne ili nenamjerne propuste u fazi kada preduzeće pravi milionske gubitke. Sve u svemu aktuelna Vlada FBiH umjesto da liječi upada u zamku legalizacije pljačke državnog i privatnog kapitala. Kolateralna šteta su radnici. Njihov broj je minoran. Svega 50. Njihova borba za očuvanje preduzeća će se završiti na neki način. U krajnjem slučaju oni će biti samo broj u ljudskim sudbinama gdje su “ovce pojele ljude”. Ustvari tranzicija je bila samo povod za pljačku. Umjesto vune ostaće naši milijarderi i milioneri. Što je broj “ošišanih ovaca” na stotine hiljada nikoga nije briga. Nije briga ni onu niti ovu Vladu FBiH. Rekli bi se da je “sve po zakonu”. Umjesto Uredbe i Zakona o izmjeni Zakona o finansijskoj konsolidaciji dobićemo ono što imamo i do sada. Narod “niko ne šiša”. Ispade “sjaši Kurta da uzjaše Murta”.

STOTINE HILJADA BLOKIRANIH RAČUNA

Parlament FBiH ne zasijeda. Vlada FBiH ne radi. Sud sudi po zakonu gdje vlada opće bezakonje. Umjesto da se oni koji su zgriješili kažnjavaju oni se podstiču da sprovedu svoje nakane do kraja. Umjesto hiljada i desetina hiljada pravih stečajeva imamo milijadrde i milijarde neplaćenih javnih prihoda. Umjesto hiljada i desetina hiljada konsolidacija i predstečajnih postupaka, imamo oko 100.000 blokiranih računa. Očito da stečaj nije postao način za ozdravljenje i restrukturiranje firmi. Na primjeru Zraka d.d. Sarajevo je sve jasno.

Stavovi autora izneseni u tekstu ne izražavaju nužno stavove redakcije Megafon.ba.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.