„Mladi nisu otišli iz Tuzle zato što nisu imali igrališta i zato što nisu imali diskoteke i okupljališta. Otišli su zbog finansijskih razloga. Otišli su zbog toga što su se jednog dana probudili i shvatili da moraju hraniti porodicu“.
Autor: Nermina Šunj Kušljugić
Demokratska fronta Tuzla za predstojeće lokalne izbore ima listu kandidata za Gradsko vijeće Grada Tuzla, za koje vjeruje da bi mogli donijeti važne promjene u Tuzli, ukoliko im građani ukažu povjerenje.
Fokus Demokratske fronte prvenstveno će biti na Statutu Grada Tuzle i vraćanju snage savjetima mjesnih zajednica, kaže za Megafon Mr. Denis Bećirović, nosilac liste, aktuelni ministar trgovine, turizma i saobraćaja u Vladi Tuzlanskog kantona.
„Dakle, u prevodu: vratiti mjesnim zajednicama pečat i mogućnost odlučivanja izrade projekata u mjesnim zajednicama“, kazao je Bećirović.
ŠANSA ZA AUTOINDUSTRIJU
Predstavljajući za Megafon program rada s kojim ide u predizbornu utrku, Bećirović kaže da je jedan od ciljeva na koje će se fokusirati ukoliko osvoji mandat u Gradskom vijeću, razvoj industrijskih zona, ali na potpuno drugačiji način od sadašnjeg, onako kako to rade razvijene zemlje.
„Moj fokus, kao nosioca liste i nekog ko dolazi iz tehničkog sektora, je razvoj industrijskih zona. Kada govorimo o industrijskim zonama, mislim na planski urađene zone, sa uređenom komunalnom infrastrukturom i sa prethodnim ispitivanjem tržišta. Dakle, mi na tržištu koje je globalno, moramo uraditi strateške korake i privući određene industrijske segmente.
Imamo šansu za metaloprerađivački sektor. Šansu za autoindustriju, šansu za građevinski sektor, s obzirom na to da se nalazimo u takvom bazenu i historijski imamo afinitete i kolektivno znanje za te oblasti. Dakle, prvenstveno moramo pratiti privredne tokove na globalnom nivou, na način kako da privučemo strane i domaće investitore koji imaju tendenciju širenja, proširenja proizvodnog asortimana, ili tendenciju prebacivanja proizvodnog asortimana iz drugih krajeva svijeta prema Zapadoj Evropi.
S obzirom na to da smo konkurentni u pojedinim oblastima, mislim da veliki dio autoindustrije koji polako prelazi iz drugih krajeva svijeta, može da se smjesti na području Grada Tuzle. Zbog toga kažem, treba razvijati planirane industrijske zone koje će zadovoljti sve potrebe investitora i cjenovno biti konkurentne naspram okruženja. To znači da postoji putna infrastruktura, kanalizaciona, vodovodna, elektro i telekomunikacijska mreža.
Neko je mlade ljude ubijedio da je turizam okosnica razvoja. Turizam jeste privredna grana koja se razvija jako brzo, ali turizam ne može biti primarna grana. Može biti sekundarna ili tercijarna. Primjera radi, Panonska jezera rade samo dva, dva i po mjeseca godišnje. Ostali period je prazan i u tom periodu, svojim kapacitetima ne zadovoljavaju finansijsku stabilnost.
RUŽIČASTE NAOČALE MLADIMA
Industrija je rješenje za mlade ali i za penzionere, kaže Bećirović. Jer, novim radnim mjestima otvaraju se izvori koji pune penzioni fond.
„Neko je mladim ljudima postavio ružičaste naočale, prevario ih je i rekao da su im samo potrebna mjesta gdje se oni mogu družiti, igrališta, okupljališta. Slažem se da to treba, ali u jednom trenutku ti mladi ljudi nisu otišli iz Tuzle zato što nisu imali igrališta i zato što nisu imali diskoteke i okupljališta. Otišli su zbog finansijskih razloga. Otišli su zbog toga što su se jednog dana probudili i shvatili da moraju hraniti porodicu. Da moraju prehraniti sebe, da moraju zaraditi novac, da treba da imaju okruženje koje će poticati njihove start-up ideje. Dakle, u ovom trenutku Tuzli nedostaje industrijski razvoj.
U razgovoru sa jednim poslodavcem u Gračanici, kaže mi: ja prodajem pamet, skuplji je moj kombi proizvoda nego nečiji vagoni proizvoda. A oni se bave izradom najpreciznijih mašinskih elemenata, u pitanju je metaloprerađivački sektor. Evropa i cijeli svijet vape za tim. Ima takve kapacitete, mašinski sistem, ali i ljudske resurse, jer tim mašinskim sistemom upravljaju ljudi. A mi u Tuzli imamo Mašinski fakultet, Elektrotehnički, Građevinski, Tehnološki, dakle imamo sve predispozicije da budemo ponovo industrijski centar, da imamo mlade ljude gdje zaposliti. Zbog toga mi je osnovni fokus na razvoju industrije“, kaže Bećirović.
PRIČA O MULTIETNIČNOSTI
Umjesto razvojnih projekata, javnost u Tuzli je okupirama temama od kojih se ne živi. Priča se, primjera radi o multietničnosti, a u Tuzli o tome nema potrebe govoriti, kazao je.
„Što se tiče multietničnosti, ko nema o čemu da priča, priča o multietničnosti. Ovdje nema potrebe pričati o tome. To je pitanje za ljude koji imaju 200 eura primanja. Ode nam omladina, a jedini način da ih zadržimo jeste da im pomognemo da se situiraju ovdje, da ugodno žive. Industrija je jedan od načina“, kazao je Bećirović.
Industrijske zone o kojima govori, kazao je, moraju stvarati predispozicije za razvoj kompanija kvalitativno ali i u smislu prostora. Kazao je da su iz tih razloga iz Tuzle otišla dva velika proizvođača Elin Motors i Fojt hidro Bosnia. Zbog nepostojanja uvjeta za razvoj, premjestili su kompanije tamo gdje su imali uvjete, u privredne zone u Živinicama, odnosno, u Lukavcu.
Megafon.ba
Napomena:
Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.