Utorak, 3 Decembra

Delibašić: Kupujte med od pčelara, u BiH je mnogo patvorenog meda

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na ovogodišnjem Sajmu šljive u Gradačcu, kao podsajamska manifestacija održan je Peti međunarodni sajam pčelarstva ,,Gradačac 2022”, u organizaciji tamošnjeg Udruženja pčelara ,,Pčela”.

Autor: Samir Mujakić 

Peti međunarodni sajam pčelarstva ,,Gradačac 2022” ove je godine bio prilika da se predstave trideset izlagača pčelara i proizvođača pčelarske opreme iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Hrvatske.

Održana su brojna predavanja iz oblasti a dodijeljeno je 189 medalja i diploma za najuspješnije pčelare i najkvalitetniji med.

Hemijska i senzorna analiza dostavljenih uzoraka vršena je na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Tuzli.

SVE VEĆA UPOTREBA PESTICIDA KOJI ŠTETE OPSTANKU PČELA

Pčelari navode kako je ova godina po prinosima bila bolja od prethodne tri, ali da neće moći nadoknaditi gubitke koje su imali u periodu od 2019. do 2021. godine.

Sajam pčelarstva u Gradačcu (Foto: S.M./Megafon)

Osim izložbenog Sajam je bio i prodajnog karaktera. Predsjednik Udruženja pčelara ,,Pčela” Gradačac Mirsad Delibašić, kazao je za naš portal da je Sajam prilka za promociju pčelarskih proizvoda ali i da se posjetioci informišu o upotrebi i konzumaciji pčelarskih proizvoda.

„Naši sajmovi mogu doprinijeti što boljoj promociji, ali i da građani uzimaju med od pčelara te na taj način izbjegnu patvoreni med, a znamo da ga na teritoriji Bosne i Hercegovine ima prilično“, kazao je.

Upriličeno je predavanje o temi ,,Uslovi za kvalitetno zimovanje pčela, sređivanje plodišta, zalihe i kvalitet hrane”. Predavač je bio Rasim Porić iz Bužima.

Rasim Porić, pčelar iz iz Bužima (Foto: S.M./Megafon)

,,Informisali smo pčelare na koji način mogu uzimiti svoje pčelinjake, kako bi pčele uspješno prezimile i dočekale narednu sezonu. Pčelari su uvijek zabrinuti. Živimo u vrijeme sve veće upotrebe pesticida i hemijskih sredstava što utiče ne samo na kvalitet meda, već i na same pčele. Nije džaba pčela proglašena jednom od ugroženih vrsta u svijetu. Prema tome, pčelari su svaki dan izloženi problemima, posebno tamo gdje se vrši oprašivanje pesticidima.

Poljoprivredni proizvođači i voćari moraju pronaći način kako se prilagoditi zdravijoj proizvodnji prinosa, a i med bi bio kvalitetniji, drugim riječima, bez pčela nema života“, kazao je Porić.

Osim stručnih predavanja na Sajmu je predstavljena i SMS vaga, koja omogućava pčelarima da u bilo kojem trenuku mogu izmjeriti prinos meda u košnicama i dobiti podatke kao što su vlažnost i temperatura vazduha, temperatura unutar košnice i obavještenja o bezbjednosti pčelinjaka.

Megafon.ba

Dijeli.

Komentariši

Napomena:

Svi komentari se prethodno moraju odobriti od strane administratora prije nego budu vidljivi na portalu. Megafon se ograđuje od stavova i mišljenja iznesenih u komentarima postavljenih na našim stranicama. Svi stavovi i mišljenja komentatora odražavaju stavove i mišljenja isključivo onih koji ih postavljaju. Redakcija Megafona je u slučaju komentara koji izazivaju rasnu, nacionalnu ili vjersku mržnju, te potiču na nasilje dužna obavijestiti nadležne organe o takvom pristiglom komentaru.